Całkowicie nowy Hyundai Elantra

2016-03-15
12:18:39
 • Innowacyjny design najlepiej sprzedającego się na świecie modelu Hyundaia
 • Pewne prowadzenie i jeszcze lepsze osiągi nowego Hyundaia Elantra
 • Wiodące w klasie elementy poprawiające komfort i zwiększające bezpieczeństwo

W polskich salonach dostępny jest całkowicie Nowy Hyundai Elantra (sprzedawany w Korei pod nazwą Avante). To już szósta generacja tego modelu, który ma jeszcze bardziej umocnić swoją globalną popularność dzięki dynamicznej i eleganckiej sylwetce oraz konkurencyjnym elementom wyposażenia.

Zaprojektowany w oparciu o najnowsze technologie Hyundai Elantra, czerpie z długiej tradycji modelu, a jednocześnie wyznacza nowe, globalne standardy w klasie kompaktowych sedanów. Nowa wersja jest o 20 mm dłuższa i 25 mm szersza od Elantry poprzedniej generacji i oferuje przestronne wnętrze porównywalne z pojazdami pozycjonowanymi o segment wyżej. Konstrukcja nadwozia została zmodyfikowana w celu uzyskania wyższej trwałości i sztywności przy wykorzystaniu o 32% więcej stali o wysokiej wytrzymałości niż w poprzedniej Elantrze.

Duży sześciokątny grill w połączeniu z wąskimi, sportowymi reflektorami oraz eleganckie linie boczne to elementy podkreślające atrakcyjną stylistykę samochodu, będącą odzwierciedleniem filozofii projektowania marki Hyundai. 

Nowy samochód wyróżnia się również pod względem liczby najlepszych w klasie rozwiązań związanych z wygodą i bezpieczeństwem. Fotel kierowcy ze zintegrowanym systemem zapamiętywania (IMS) daje maksimum komfortu kierującemu, a inteligentny bagażnik ułatwia załadunek, otwierając się automatycznie, gdy w pobliżu znajduje się posiadacz kluczyka. Ponadto, nowoczesne rozwiązania, takie jak system wykrywania martwego pola (BSD) i system ostrzegania przed pojazdami nadjeżdżającymi z tyłu (RCTA), zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.  Wyposażenie można uzupełnić o najwyższej klasy system audio firmy Harman, zapewniający doskonałą jakość dźwięku dzięki wzmacniaczowi i ośmiu optymalnie ulokowanym głośnikom. Głośnikom szerokopasmowym umieszczonym we wszystkich drzwiach towarzyszą wysokotonowe (tweetery) w drzwiach przednich.

Inżynierowie Hyundai Motor opracowali dla nowej Elantry wyjątkowo wydajne i oszczędne jednostki napędowe. Nowy model wyróżniają świetne osiągi oraz wystarczająca ilość momentu obrotowego w niskim i średnim zakresie obrotów, przekładająca się na przyjemną jazdę w każdych warunkach, niezależnie od wyboru manualnej lub automatycznej skrzyni biegów. Wszystkie silniki charakteryzują się niskim zużyciem paliwa i niewielkim poziomem emisji.

Od pojawienia się pierwszej Elantry 25 lat temu sprzedano już ponad 10 milionów egzemplarzy tego modelu. Samochód zdobył wiele nagród, w tym tytuł samochodu roku 2012 w Ameryce Północnej oraz Afryce Południowej, a także najwyższą ocenę w segmencie kompaktów w 2014 r. przyznaną przez J.D. Power & Associates (ocena jakości samochodu w pierwszych 90 dniach użytkowania).

Polska jest rynkiem, na którym nowy Hyundai Elantra zostanie po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany Klientom w Europie. Samochód będzie miał swoją europejską premierę 31.03 podczas targów motoryzacyjnych Motor Show 2016 w Poznaniu.


1. Najważniejsze różnice: Porównanie nowej Elantry z poprzednią generacją

 • Udoskonalony projekt w oparciu o język projektowania ”Fluidic Sculpture”
 • Wysokiej jakości materiały w przestronnym wnętrzu
 • Wąskie, sportowe reflektory
 • Przeprojektowane nadkola podkreślające dynamiczną sylwetkę
 • Układ wnętrza ukierunkowany na ergonomię kierowcy
 • Zintegrowany system zapamiętywania ustawienia fotela kierowcy (IMS)
 • System wykrywania martwego pola (BSD)
 • Ostrzeganie przed pojazdami nadjeżdżającymi z tyłu (RCTA)
 • Inteligentne otwieranie bagażnika
 • Wysokiej klasy system audio (Harman)

 

2. Stylistyka


Elantra jest najnowszym modelem marki Hyundai, w którym zastosowano filozofię projektowania marki, zgodną z wizją nowoczesnego luksusu (Modern Premium). W efekcie powstał samochód zachwycający wyglądem wnętrza i nadwozia. Ekspresyjny przód nowej Elantry podkreśla jej miejski charakter, a czyste, eleganckie linie nadają dynamiki jej nowoczesnej sylwetce. Wydatny grill o sześciokątnym kształcie oraz wąskie, sportowe reflektory, płynnie wtapiają się w linie nadwozia. Efektowne, tylne światła i mocny zderzak są dopełnieniem prostoty i harmonii wyróżniającego się stylu samochodu. Szeroka paleta 10 dostępnych kolorów nadwozia wychodzi naprzeciw zróżnicowanym oczekiwaniom Klientów – od subtelnych odcieni bazowych po bardziej wyraziste i odważne barwy. Kolorystyka odzwierciedla pozycjonowanie modelu jako „komfortowego, modnego i sportowego”. Ergonomicznie zaprojektowane, atrakcyjne wnętrze umożliwia intuicyjną obsługę. Atmosferę relaksu i komfortu budują starannie dobrane elementy stylistyczne zaczerpnięte z  modeli Hyundaia wyższych segmentów, takich jak Genesis czy Sonata. Kabinę wypełniają miękkie w dotyku, wysokiej jakości materiały. Przyciski na desce rozdzielczej zostały ergonomicznie pogrupowane zgodnie z przypisanymi funkcjami, a układ kokpitu podporządkowano wygodzie i łatwości obsługi. Główny wyświetlacz jest nachylony w kierunku kierowcy pod kątem 6,9 stopnia, a ergonomiczny układ elementów deski rozdzielczej i konsoli środkowej spełni oczekiwania szerokiego grona klientów. Między przednimi fotelami znajduje się schowek z zasuwanym zamknięciem oraz wygodny3. Wrażenia z jazdy

W nowej Elantrze wprowadzono wiele ulepszeń, które poprawiają właściwości jezdne i precyzję Geometria zawieszenia została dostrojona pod kątem lepszej kontroli pojazdu i wyższego komfortu prowadzenia. Zmiany w układzie zawieszenia objęły położenie tylnych amortyzatorów i sprężyn oraz ulepszenia konstrukcyjne usztywniające podwozie. Przekłada się to nie tylko na wyższy komfort jazdy pasażerów, ale także na lepsze wyczucie pojazdu przez kierowcę. Kierowanie jest jeszcze pewniejsze dzięki ulepszonemu wspomaganiu układu kierowniczego napędzanemu silnikiem elektrycznym (MDPS), które działa teraz płynniej, dokładniej i lepiej reaguje w szerszym zakresie prędkości. Ponadto, osiągnięto jeden z najlepszych w segmencie współczynników oporu powietrza (Cx = 0,27) dzięki zastosowaniu elementów poprawiających aerodynamikę. Tzw. ”kurtyny powietrzne kół” minimalizują zawirowania powietrza wokół kół podczas jazdy. Zastosowanie wycięć w zderzaku i osłon podwozia dodatkowo poprawia aerodynamikę nowej Elantry i optymalizuje strukturę podwozia. W celu uzyskania wyższej trwałości i lepszych własności jezdnych, nowa Elantra przeszła wiele testów drogowych i laboratoryjnych, a także serię jazd próbnych na torze Korea International Circuit w Yeongam, który jest przystosowany do wyścigów Formuły 1.4. Bezpieczeństwo

W nowej Elantrze wprowadzono wiele rozwiązań, które sprawiają, że jest ona jednym z najlepiej wyposażonych w tym zakresie pojazdów w swoim segmencie. Aż 53% stali wykorzystanej w konstrukcji nowej Elantry to zaawansowana stal o wysokiej trwałości (AHSS), co oznacza wzrost o 32% w porównaniu z modelem poprzedniej generacji. Elementy wykonane z AHSS przyczyniają się do uzyskania większej sztywności nadwozia, a także pozwalają lepiej chronić pasażerów - nowa Elantra uzyskała najwyższe oceny bezpieczeństwa w wewnętrznych System wykrywania martwego pola (BSD) i system wspomagania zmiany pasa ruchu (LCA), wykorzystują czujniki radarowe do obserwacji obszaru za samochodem. W razie wykrycia innego pojazdu zapalają się lampki ostrzegawcze w zewnętrznych lusterkach. Jeśli kierowca próbuje zjechać na pas, którym porusza się inny pojazd, dodatkowo emitowane jest ostrzeżenie dźwiękowe. Dotyczy to również sytuacji, w której pojazd jadący sąsiednim pasem porusza się z dużą prędkością. Wykorzystujący te same czujniki co BSD, system ostrzegania o ruchu poprzecznym (RCTA) zmniejsza ryzyko zderzenia z innym pojazdem podczas wyjeżdżania tyłem z miejsc o ograniczonej widoczności. RCTA monitoruje obszar za samochodem w promieniu 180 stopni i ostrzega kierowcę wizualnie i dźwiękowo o nadjeżdżających pojazdach.

 

5. Udogodnienia

Nowa Elantra zapewnia kierowcy jeszcze większy komfort. Zintegrowany system zapamiętywania (IMS) zapisuje preferowane ustawienia fotela kierowcy i pozwala na szybkie przywrócenie ich, jeśli zostały zmienione przez inną osobę. Efektowny zestaw wskaźników doskonale spełnia swoją rolę, dzięki przyjemnej dla oczu kolorystyce. Zwiększeniu czytelności sprzyja także inteligentne podświetlenie wskaźników, pogłębiające wrażenie Innym, innowacyjnym rozwiązaniem w nowej Elantrze jest funkcja ułatwiająca załadunek bagażnika. Klapa bagażnika otwiera się, jeśli osoba mająca przy sobie inteligentny kluczyk pozostaje przez 3 sekundy w obszarze wykrywania - w pobliżu tylnego zderzaka.6. Wibroakustyka (NVH)

Aby stworzyć światowej klasy kompaktowego sedana, inżynierowie Hyundaia wyznaczyli sobie dwa zadania: obniżenie poziomu hałasu podczas jazdy oraz wytłumienie dźwięków wysokiej częstotliwości, emitowanych przez silnik podczas przyspieszania. Przeprojektowane wycieraczki, lepiej przylegające do przedniej szyby, znacząco obniżają odgłosy powietrza podczas szybkiej jazdy, a grubsze szyby w drzwiach dodatkowo tłumią hałas.